Ve zdravém těle zdravý duch aneb vliv sportu na psychické zdraví
Pohybová aktivita patří do každého života. Má až magický vliv na člověka. Udržuje nejen fyzické zdraví a kondičku ale také psychické zdraví. To se velice hodí v dnešní době plné psychických problémů, depresí a úzkostí. Ne nadarmo se „nutí“ děti od útlého dětství k pohybovým aktivitám. Sport zabraňuje obezitě, která je v posledních letech velice rozšířená, a zároveň pomáhá děti spojovat a seznamovat se. To neplatí pouze pro děti, ale také dospělí. Díky novému koníčku si najdete nové přátele a rozšíří se vaše obzory.
Jaký vliv má sportovní aktivita na člověka?
Sport je považován jako jeden z nejúčinnějších prevencí proti nemocem. Snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, snižuje krevní tlak. Pomáhá snižovat cholesterol. Pravidelný sport zvyšuje kalorický výdej, toho se využívá při redukci váhy a prevence obezity. Snižuje hladinu glykemie a inzulinorezistenci. Jedná se tedy o prevenci vzniku diabetu typu II. Sport také zabraňuj vzniku osteoporózy. Pohybová aktivita má také nedílný a zásadní pozitivní vliv na psychické zdraví.
Jaký vliv má sportovní aktivita na psychické zdraví?
Jak je již v tomto článku několikrát zmíněno, sport je velký pomocník v boji s depresemi a úzkostmi. Jak to? Pohybem se zvyšuje tělesná teplota, klesá napětí v těle a dostavuje se pocit uvolnění. Tělesná aktivita snižuje stres, depresi a agresivitu. Velikou výhodou tohoto „léku“ jsou jeho vedlejší účinky, nebo spíše žádné účinky nejsou. Pohyb je prospěšný pro každého a nikdo z nich nemá vedlejší účinky, které se bohužel běžně vyskytují i klasických medikamentů. Lidé, co pravidelně sportují mají lepší a kvalitnější spánek, zvýšené sebevědomí a sebedůvěru. U straších osob oddaluje stárnutí a zvyšuje věk života i doby, kdy jsou senioři stále soběstační. Mezi lidmi je již velmi známý fakt, že při sportu se uvolňuje tzv. hormon štěstí – endorfin, který je zodpovědný za dobrou náladu a celkový pocit blaženosti.