Proč hudebníci používají kytarový efekt distortion
Snad každý z nás někdy navštívil akci, jako je například ples, či jen zábava. Jednou z věcí, které zde prakticky vždy najdeme, je hudba. Tu obvykle provozují amatérští muzikanti, kteří dali dohromady místní kapely.
Samozřejmě by bylo možné pozvat známé profesionály, avšak ti si za svou produkci účtují poměrně velkou částku peněz. A často je taková, že ji pořadatel ani nemá, případně si nemůže dovolit dát tolik peněz jen za hudebníka.
Tyto amatérské kapely pak většinou nehrají vlastní písně, nýbrž díla jiných umělců. Samozřejmě za to, že mohou tyto skladby hrát, platí ročně určitou částku organizaci zajišťující dohled nad autorskými právy.
Ovšem je jasné, že tito muzikanti nejsou obvykle schopni danou píseň plně reprodukovat, především proto, že jim často schází některé potřebné nástroje. Například si uvědomme, kolik je v takovýchto kapelách hráčů například na basu.
I proto využívají nejrůznější efekty, jako například kytarový efekt distortion, které vytvoří v počítači a následně jej v pravou chvíli pustí. Samozřejmě, mnoho z nich hraje skutečně naživo, avšak podkreslující efekty bývají velmi často předem připraveny a pouštěny. Jistě, nemusí se nám to líbit, avšak je to jediná možnost, jak nám mohou onu písničku zahrát.
Samozřejmě je jasné, že upravit takto skladbu není nic jednoduchého. Je potřeba nejen znalosti práce s počítačem (i když je pravdou, že se hudební programy stávají stále více intuitivními a jednoduššími na používání), tak i hudby. Musí také mít realistický odhad možností a schopností všech členů kapely, včetně sebe.
Je tedy jasné, že se nejedná o jednoduchý proces, avšak věřte tomu, že je skutečně nezbytný. Bez něj bychom si totiž nemohli vychutnat své oblíbené písničky v podání jiných umělců. A to by byla škoda, neboť každý z nich tomu vtiskne svůj vlastní, osobitý styl, o který by rozhodně bylo smutné přijít.